Nem szaporítom a szót, az okoskodást már letudtam, akit érdekel, lapozzon vissza az előző poszthoz, abban mindent megtalál, amit a kóstoló kapcsán érdemesnek tartottam megemlíteni, linkekkel is bőségesen kistafíroztam, hogy egyszerűbb legyen kalandozni. Következzen a második hatos, s mivel a borokat házigazdánk fajsúlyuk szerint igyekezett sorrendbe állítani, annyit már kóstoláskor is tudtunk: ez lesz a mezőny erősebb fele. Jó merlózást!
Bock Merlot 2007
Komplex, kiegyensúlyozott és arányos: ha illatokra is érvényes lenne az aranymetszés, azt ilyennek képzelném. Érett, de nem túlérett gyümölcsök, animalitás, melegség, ugyanakkor mentás hűvösség, ásványosság remek arányban. Ha az előző részben tárgyalt Terra Galos merlot-ja mediterrán, akkor ez még inkább. Savai lendületesek, de a cserek mintha még nyersek lennének (vagy talán egyszerűen túl sok van belőlük), erőteljes és szépen felépített test, nagy formátumú bor, lesz kifutása, de egyelőre 7 pont. (BBT, 3235 Ft)
Montes Alpha Merlot 2006 (Chile, Central Valley)
A mediterrán borok meleg illatát árasztja, de a fa túlsúlya miatt felbillennek az arányai. A hordó elfedi a meggyet, a szilvát, érdesíti, és bár sűrít, elveszi az árnyalatokat, az animális jegyek durvák. Minden megvan benne: test, savak, kimért és érett tanninok, lecsengésében kedves édesség. Vastag, de egysíkú, talán kicsit kimódolt. „Közönséges” – írtam fel magamnak összegzésként. Pedig nagyon igyekeztek összerakni. A munka és az igyekezet elismeréseként 6 pont. (BBT, 4345 Ft)
Gere Solus 2007
Ismét irány a mediterráneum! De luxusvonattal! Az első bor, amelyről egyből az elegancia jutott eszembe. Érett szilva és meggy, aztán ribizli, vadszeder, olvasztott fekete csoki és ánizs, bőr és avar, ásvány és megint gyümölcs oda-vissza. Szájban ugyanilyen gazdagság, minden a helyén, lesimultak az élek, gömbölyödtek a sarkok, nincs sorja, karcolás. Nem csak elegáns, nagy is! Csak azt a kortyot végigkísérő kellemetlen kesernyésséget tudnám feledni! 8 pont. (BBT, 12500 Ft)
Konyári Sessio 2006
Visszafogott illata ellenére ezernyi árnyalatot vonultat fel, de az árnyalatokban talán kicsit sok a négylábú, ami a gyümölcsöket és az ánizsos, fűszeres jegyeket háttérbe szorítja. De így is mondhatjuk: a koncentrált illat koncentrált zamatokkal párosul, bár a tanninokban van némi zöldes, éretlen, nyers. Szép bor, de a Solus után nehéz nagyot mutatni. A hatos és a hetes között vacilláltam, végül győzött a jobb: 7 pont (alá). (BBT, 8280 Ft)
Takler Primarius Merlot 2006
Más kategória: először a tömény fűszeres csokoládé, aztán az érett gyümölcsök a szilvától a meggyen át a ribizliig, áfonyáig, vadszederig, aztán leheletnyi bőr, föld és avar – és persze sok alkohol. Zamataiban ugyanez a bonyolult rendszer, bár szűkebb térbe összezsúfolva, tanninjai egyelőre túlságosan markánsak. tele van izgalommal, ellentmondással, feszültséggel. Fickósabb, mint az egy évvel ifjabb Solus. Széles, magas és árnyalt. Ellentmondásaival együtt 8 pont, de lesz még több is – szerintem. (BBT, 12440 Ft)
Salentein Primus Merlot 2003 (Argentína, Mendoza)
Nagyon más világ, mégsem jutott eszembe a tengerentúl. (A tengerentúli borok közül amúgy épp a mendózaiakat kedvelem a leginkább.) Kevesebb gyümölcs, több ásvány, ánizsos hűvösség. Az összkép: játékos és érett. Szájban telt, ezek a csersavak tényleg simogatnak, semmi húzás, semmi zavaró zöld villanás. Erre mondják, hogy bársonyos? Az alkohollal azonban nem birkózik meg a test sehogy sem, torokban éget. Nagyon szép bor, de nem tudok elszakadni attól, hogy valamiért kimódolt. (Érdemes kalandozni egyet a Bodegas Salentein oldalán.) Itt is vacilla, csak a nyolcas és a hetes között; végül döntött az alkohol: 7 pont.(Radovin, 13110 Ft)